Szko³a Podstawowa w Niech³oninie
Szukaj:
Witamy Ciê Go¶ciu na Szko³a Podstawowa w Niech³oninie. Zarejestruj siê lub zaloguj, aby otrzymaæ pe³en dostêp do strony.
...Nawigacja...
Strona G³ówna
Download
Galeria
Nasz Patron Henryk Sienkiewicz
Hymn szkolny
List Minister Edukacji Narodowej
Kontakt
Flamaster nr 1 2017/2018
...Ostatnie Artyku³y...
Konkursy bo¿onarodze...
Ksi±¿ki naszych marzeñ
Prawid³owo zawsze zd...
Prawid³owo zawsze zd...
Realizacja projektu ...
...Kalendarz...
Styczeñ
PoWt¦rCzPtSoNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jutro:
Zdarzenia
Kliknij, by dowiedzieæ siê wiêcej
...Najbli¿sze wydarzenia...
...Losowy cytat...
  Zdrowie jest najpierwszym darem, uroda drugim a bogactwo trzecim. Platon

[Wiecej cytatów]
...Licznik...
Ju¿ za

Dzieñ Edukacji Narodowej
...Ksi±¿ki naszych marzeñ...

KSI¡¯KI NASZYCH MARZEÑ  

W roku szkolnym 2015/16 nasza szko³a przyst±pi³a do rz±dowego programu wspierania zainteresowañ uczniów poprzez promocjê czytelnictwa „Ksi±¿ki naszych marzeñ”.

Za otrzymane wsparcie finansowe - po konsultacjach z uczniami i przy wspó³pracy z Bibliotek± Publiczn± w Niech³oninie nauczyciele dokonali wyboru nowych ksi±¿ek do biblioteki szkolnej.

Nasi uczniowie podczas zajêæ bibliotecznych przeprowadzonych przez p. Dorotê Janc mieli okazjê poznaæ now± ofertê szkolnej biblioteki . Jak widaæ na zdjêciach zainteresowanie by³o spore.

¯yczymy zatem mi³ej lektury, szczególnie ¿e ju¿ nied³ugo  ferie zimowe a wiêc i wiêcej czasu na dobr± ksi±¿kê.  


Nowe pozycje ksi±¿kowe w naszej bibliotece, które siê pojawi³y w ramach projektu „Ksi±¿ki naszych marzeñ” wywo³a³y spore zainteresowanie i lekkie zak³opotanie naszych uczniów od czego zacz±æ? By ten wybór wam u³atwiæ bêdziemy na naszej stronie internetowej zamieszczaæ krótkie recenzje najciekawszych tytu³ów.

Dzi¶ zaczniemy od serii ksi±¿ek Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”.

Bywa tak, ¿e wiele ksi±¿ek popularno¶æ zyskuje dziêki ekranizacjom, niezale¿nie – a nawet wbrew – ich artystycznej warto¶ci. Na szczê¶cie w przypadku „Czerwonego krzes³a” Andrzeja Maleszki – pierwszego tomu opowie¶ci dla dzieci z cyklu „Magiczne drzewo”, na podstawie którego powsta³ nagradzany na festiwalach ca³ego ¶wiata cykl krótkich filmów dla m³odego widza, rzecz ma siê zupe³nie inaczej. To bowiem znakomita ksi±¿ka – m±dra, ciep³a, miejscami bardzo zabawna, ale za to pozbawiona nachalnego dydaktyzmu. To rzeczywi¶cie opowie¶æ o sprawach w ¿yciu najwa¿niejszych.

Zdarzy³o siê, ¿e burza powali³a ogromny d±b – drzewo o cudownych, magicznych w³a¶ciwo¶ciach. Z jego drewna wytworzono potem wiele przedmiotów, z których ka¿dy zachowa³ magiczne w³a¶ciwo¶ci. Jest w¶ród nich i czerwone krzes³o. Trafia ono do rodziny Filipa, To¶ki i Kukiego, których ojciec i matka w³a¶nie stracili pracê w orkiestrze. Choæ sytuacja finansowa nie jest zbyt weso³a, jednego dzieciom nie brakuje: mi³o¶ci. Có¿, kiedy pochopnie wypowiedziane ¿yczenie zmienia wszystko. Rodzicom nagle zaczyna zale¿eæ na pieni±dzach i decyduj± siê opu¶ciæ swe dzieci, pozostawiaj±c je na rok pod opiek± niezbyt sympatycznej, a za to potwornie sk±pej ciotki. Zanim dzieciom uda siê przywróciæ normalno¶æ, prze¿yj± wiele niesamowitych przygód i bêd± musia³y wydostaæ siê z potwornych tarapatów.


Wypada w tym miejscu rzec, ¿e wiele jest w tej ksi±¿ce elementów do¶æ ju¿ ogranych. Dzieci, które musz± b³yskawicznie dojrzeæ, aby odzyskaæ rodziców, magiczne przedmioty spe³niaj±ce ¿yczenia czy pragnienia, które spe³niaj± siê w sposób nie ca³kiem zgodny z naszymi intencjami – wszystko to znamy przecie¿ z innych powie¶ci dla dzieci czy m³odzie¿y. Jest i doros³y, który – staj±c siê dzieckiem – odkrywa ¶wiat na nowo i ponownie potrafi siê nim cieszyæ.

A jednak Andrzejowi Maleszce uda³o siê elementy te po³±czyæ w taki sposób, ¿e jego ksi±¿ka nie nu¿y. ¯e nie mamy wra¿enia, jakby¶my czytali ksi±¿kê podobn± do tysi±ca innych, w gruncie rzeczy banaln± i nieciekaw±. Wrêcz przeciwnie – ciep³o i pogoda ducha bij±ce z powie¶ci Maleszki ujmuj± nas od pierwszych stron, ka¿±c zapomnieæ o rozwi±zaniach miejscami niezbyt b³yskotliwych.

Nie mo¿na nic zarzuciæ literackiemu warsztatowi autora. Maleszka wprawdzie pisze w sposób do¶æ przystêpny, jêzykiem dostosowanym do mo¿liwo¶ci percepcyjnych najm³odszych czytelników. W sw± opowie¶æ wplata nieco rubasznego humoru, który przecie¿ w przypadku dzieci doskonale siê sprawdza, do starszych czytelników kieruj±c nieco bardziej subtelne, ironiczne ¿arty.

Wa¿ne jest to, ¿e Maleszka nie stara siê tu nikogo potêpiæ. „Ka¿dy mo¿e siê zmieniæ” – wydaje siê twierdziæ autor. Ciotka pod wp³ywem wspólnie z dzieæmi odbytej podró¿y zmienia siê diametralnie. Nawet przestêpcy ostatecznie dojrzewaj± do odkrycia w³asnych b³êdów i przewin. Owszem, nieco to naiwne, ale w koñcu potêpiaæ wypada czyny, nie ludzi. Do tej zasady Maleszka stosuje siê konsekwentnie.

I choæ opowie¶æ to ciep³a, nie brakuje w niej elementów emocjonuj±cych. Na dzieci niebezpieczeñstwa i pu³apki czyhaj± na ka¿dym krokiem – z jednej strony zgotowane przez ludzi pragn±cych wej¶æ w posiadanie cudownego krzes³a, z drugiej za¶ – bêd±cych efektem ¿yczeñ wypowiedzianych w sposób nieprecyzyjny.

Podejmuje te¿ Maleszka w swej ksi±¿ce zupe³nie inny problem – a mianowicie – kwestiê posiadania, dóbr materialnych. Pieni±dze mog± wprawdzie u³atwiæ ¿ycie, ale szczê¶cie mo¿liwe jest równie¿ bez nich. Kariera czy bogactwo nie zast±pi± prawdziwej rodziny – podkre¶la autor, czyni±c to równocze¶nie na tyle delikatnie, by nie zraziæ m³odych czytelników przesadnie wyeksponowanym dydaktyzmem.

Jest wiêc w tej opowie¶ci wszystko co potrzeba. Znajdziemy tu i dramatyczne wydarzenia, i nieco poczucia humoru, ale te¿ naprawdê m±dre przes³anie. Warto wiêc siêgn±æ po ksi±¿kê Andrzeja Maleszki – niezale¿nie od tego, czy mia³o siê okazjê obejrzeæ film na jej podstawie nakrêcony, czy te¿ nie.

(Informacje o ksi±¿ce zaczerpniêto z  www.granice.pl)


Dodane przez Jadwiga Kosarzycka dnia luty 01 2016 16:06:30 791 Czytañ - Drukuj
...Logowanie...
Nazwa U¿ytkownika

Has³o

Zapamiêtaj mnie



Nie jeste¶ jeszcze naszym U¿ytkownikiem?
Kilknij TUTAJ ¿eby siê zarejestrowaæ.
Zapomniane has³o?
Wy¶lemy nowe, kliknij
TUTAJ.
...Polecamy...

...Ankieta...
Mój sposób na skuteczn±, szybk± naukê

czytam kilka razy, a¿ zapamiêtam

uczê siê na pamiêæ wszystkiego

najpierw odpocznê po szkole, potem siê uczê

k³adê ksi±¿ki i zeszyty pod poduszkê-wiedza "sama wejdzie do g³owy"

nic siê nie uczê, zapamiêtujê du¿o z lekcji


SP Niech³onin 2006-2008